01
09
2010

Készítsünk torrent filet

Több torrent klienst is kipróbáltam OS X alatt, melyik mire alkalmas, mik a negatívumok és a pozitívumok.
Természetesen nem ismertem ki mindet 100%-ig, de egy átfogó képet kaptam ebből a 6 tipusból.

Transmission
Xtorrent2.0
Tomato
BitTorrent
BitsOnWheels
uTorrent

Egy nagyon részletes, "hogyan működik a torrent" leírást itt olvashattok:
http://blog.xorp.hu/bittorrent-mi-hogy-meddig-miert-honnan

De a cél most nem kifejezetten a letöltés volt bár abban is vannak különbségek, hanem ha éppen torrent filet készítünk és bevállaljuk a feltöltés "izgalmait".
Erről én igen kevés infót találtam azt is inkább windows alkalmazásokhoz, és abból a kevésből kellett összerakni a képet, de végül is belegondolva elég logikus és egyszerű az egész.

Alapvetően nekünk van valamilyen anyagunk amit meg akarunk osztani az erre a célra készült torrent oldalon.

Először is kell egy megfelelő torrent kliens ami tud .torrent fájlt készíteni. Ez az a fájl amit később a többiek letöltenek és így tudják tőlünk szedni a megosztott tartalmakat. Én eddig a Transmission-t használtam ami épp tud ilyet.
Erről szerencsére van egy jó kis összefoglaló:
http://filesharefreak.com/tutorials/transmission-creating-seeding-torrents-on-mac

Röviden az elkészítése 3 lépésből áll:

- betallózod a kliensben amit fel akarsz tölteni

- megadod a Tracker címét

- elmented a .torrent fájlt

Amit kiemelnék a .torrent fájl készítése során, hogy adott torrent oldal Tracker címét jó esetben a feltöltés elkészítése során a weboldalon jól látható helyről tudjuk kimásolni.
Rosszabb esetben a FAQ-ban, GYÍK-ban, HELP-ben fogjuk megtalálni.
Tehát egyszerre két helyen kell dolgoznunk.

Ezután át is mehetünk a weboldalra kitölteni az adatokat amit elég szigorúan figyelnek, érdemes többször ellenőrízni mindent beírtunk e, és az helyes is. Itt tudjuk feltölteni egyúttal az elkészített .torrent fájlunkat.
Ha elmentjük és elkészül a sikeres feltöltés akkor már csak két dolgunk maradt.
Végül is innen már nagyon hasonlít a megszokott le/fel töltéshez, csupán annyiban különbözik, hogy nekünk már meg van a tartalom a gépünkön.

Le kell töltenünk a feltöltött .torrent fájlunkat a már kész oldalról mivel ebben némi módosítás is belekerül és csak ezzel tudjuk feltölteni a többieknek.
Megnyitjuk az erre szánt klienssel és megmutatjuk neki hol találja a feltöltésre szánt anyagot. Ez kétféle képpen történhet.

- pl a Transmission felugró ablakában ezt közvetlenül meg tudjuk tenni külön minden feltöltéshez, tehát akár mind lehet más mappában is

- de pl uTorrent kliensnél én nem találtam ilyen lehetőséget mert az egyből elkezdi a letöltést, így ott a torrent beadása előtt át kell állítanunk az alapértelmezett letöltési könyvtárat arra amiben megtalálja az adott tartalmat

Ha mindent jól csináltunk,akkor a kliensben láthatjuk ahogy felfut a letöltöttség kijelzése 100%-ra (ez klienstől függ, hogy jelzi számmal vagy épp betöltésjelzővel), és ha nem jelez vissza hibát, akkor innentől már csak online kell maradnunk és bekapcsolva hagyni a klienst és a gépet, hogy a többiek leszedhessék. Illetve innentől kezdve látható a feltöltésünk a weboldalon is.

Általában az oldalakon ellenőrzik a munkánkat (ez egész gyorsan megtörténik) és addig nem tudja senki letölteni, amíg egy admin el nem fogadja, ezért kell helyesen kitölteni az adatlapot. Ha hibás, arról értesítenek és javítani kell. Amíg nem elfogadott addig érdemes ránézni, hogy ha gond van azt javíthassuk és utána elinduljon a feltöltés.

Akkor most nézzük a klienseket nagyvonalakban melyik mire alkalmas.

Transmission:

Minimális kezelőfelület, egyszerű és átlátható, de van információ részletezés is benne. A dock-on kijelzi a le és feltöltési sebességet.
Sajnos előjött az az átkos probléma, hogy a portokat nem a legjobban kezeli (de ez lehet csak a frissebb változatokra igaz), így ha zárva találja akkor passzív módba kerülünk, ami azt eredményezi, hogy csak másik passzívtól tudunk letölteni. Régebbit használva állítólag megoldódik.
Torrent fáj készítésére alkalmas, feltöltésre a fenti ok miatt csak jóindulatból a passzív felhasználók felé futtathatjuk szinkronban egy aktív klienssel.
A netkapcsolatot eléggé fogja, így mellette böngészni csakis a sebesség korlátozásával lehet, feltéve hogy nem 20/20-as a kapcsolatod.
De okos dolog a bal alsó sarokban a teknősbéka ikon, ami egy kattintásra lelassítja a le- és feltöltést egy előre megadott értékre, így nem kell belemászni a beállításokba.

Xtorrent2.0:

Beépített torrent kereső van benne, és RSS feed, a letöltött audio és video fájlokat automatikusan hozzá tudja adni az iTunes-hoz. Dock-on szintén van sebességkijelzés, aktív kliens. Van fizetős változata is ami 2x több keresési eredményt és 5x több csatlakozási lehetőséget ígér, hogy gyorsabban szedhessünk több gépről.
Torrent fájlt nem tud létrehozni, feltöltésre nem tudtam rávenni, ez akkor is letölti és felülírja ha már ott van a tartalom a megadott mappában.

Tomato:

Abszolút minimál kezelőfelület, még kevesebb beállítási lehetőséggel. Nincs több ablak, egy változik választástól függően.
Ez képes Tracker létrehozására is ami akkor lehet jó ha úgy szeretnénk megosztani egy tartalmat, hogy nincs egy adott weboldal felhasználóihoz kötve, hanem bárki letöltheti tőlünk.
Képes torrent fájl készítésre, és feltöltésre is alkalmas. Bár megkérdezi felülírja e a mappában a tartalmat nem fogja megtenni, felfut a letöltés jelző 100%-ra és elkezdi megosztani. Nem tudtam eldönteni aktív-e, mert nem a saját nevét használja.

BitTorrent:

Minimális kezelőfelület, torrent kereső beépítve, jól áttekinthető, torrent fájlt tud készíteni, feltöltésre alkalmas (lenne ha nálam nem passzívban működne). Rákérdez hova mentse a tartalmat így könnyen megadható neki az adott mappa.
Részletes infók külön ablakban tekinthetők meg.


BitsOnWheels:

Szinte minden infó egy ablakban, azon belül füleken nekem kicsit sok is, de jó az elrendezés benne.
Torrent fájlt tud készíteni, feltöltésre alkalmas rákérdez a mentésre szánt mappára, aktív kliens.
Extraként figyelhetjük benne 3D-ben le és feltöltéseket, nem tudom elmondani, hogy néz ki, ezt látni kell (más értelme nem is igen van).
De a hatalmat szépen átveszi, alapértelmezett .torrent fájl megnyitásokat magára irányítja.

uTorrent:

Őszintén szólva ettől többet vártam, tudásra mindenképp.
Viszonylag nagy ablakban látunk mindent, sok infót ad, de nem lehet méretezni kissebbre, egy bizonyos határ után jönnek a görgető sávok, de vannak fülek is amik könnyítik az infók megnézését, de legalább egy ablakban van minden.
Tudásra nem kirívó (számomra), torrent fájlt nem tud készíteni. Feltöltésre is csak úgy lehet használni ha előtte átállítjuk az alapértelmezett könyvtárat ahol a feltöltésre váró tartalom van.
Nagy álalánosságban nincs vele gond, újabban ezt is használtam de hajlamos passzívba átmenni néha bár a többivel ellentétben ez a 10558-as portot használja, míg némelyik a 6881-et ami talán jobbnak tűnik, de ez ugye 1024-65535 közt változtatható.

Azureus:

Direkt nem is néztem mert java alapú fogja a rendszert és tele van felesleges dolgokkal, talán a keresőjét lehetne kiemelni ami használható.

Deluge:

Terminal-ból kell telepíteni ezért nem próbáltam. Itt egy leírás róla:
http://deluge.darwinports.com/

Lehet nem rossz, de lehetne egyszerűbb a telepítése.

Írta: nuphar | Tags: Címkék: torrent kliens application
| |

A bejegyzés trackback címe:

https://macoldasok.blog.hu/api/trackback/id/tr871659395

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

manson karcsi · goo.gl/FVvVX 2010.02.01. 17:40:32

üdv! nekem deluge van linux alatt, upc alatt barátságos a full stream kódolással és egyéb misztifikációkkal. az upc köztudottan traffic shaping-eli a torrentezők kimenő és bejövő forgalmát.

nuphar · http://macoldasok.blog.hu 2010.02.01. 23:26:41

köszönöm az infót, ez viszont egy igen nagy plusz pont a Deluge javára

Blog.hu Sablonok (Népkert Kft.)